25 Temmuz 2021 tarihli ve 31548 sayılı Resmî Gazete’ de duyurusu yayımlanan ve detayları aşağıda yer alan hava aracı ciddi olayı ve kazası tamamlanmıştır:

07.01.2020 tarihinde, Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. işletmesindeki TC-CCK tescil işaretli, Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının, Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişi esnasında pistten çıkması ile sonuçlanan hasarlı hava aracı ciddi olayı meydana gelmiştir.

17.11.2020 tarihinde, sahibi Sage Havacılık ve Teknoloji Anonim Şirketi ve işleticisi Maviyol Havacılık Tur. Sanayi ve Tic. A.Ş. olan, TC-USR tescil işaretli hava aracının, Ankara İli, Polatlı İlçesi, Orhan Ünsal Hava Parkı, RWY 12 pistine sert iniş yapması ile sonuçlanan hasarlı hava aracı kazası meydana gelmiştir.

Söz konusu hava aracı ciddi olayı ve kazası ile ilgili olarak, “Hava Aracı Kazası Araştırma ve İnceleme Raporu” ilgili kişi ve kuruluşların bilgisine sunulmak üzere tekemmül etmiştir.

Bu nedenle konu ile ilgisini kanıtlayan şahıslar ve kurumlar söz konusu Nihai Raporları incelemek istedikleri takdirde Bakanlığımıza başvuruda bulunabilirler.