Mükremin KARA

1976 yılında Kahramanmaraş-Göksun’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Kahramanmaraş’ta, lise öğremini İstanbul'da tamamladıktan sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu.

1999-2000 yıllarında karayolu ve altyapı imalatı hizmeti veren özel bir firmada harita mühendisi olarak çalıştı. 2000-2009 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nde kentiçi trafik düzenleme projeleri, ilçe trafik sirkülasyon Projeleri çalışmaları kapsamında bölge raportörü, kontrol mühendisi, müdür yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra 2014 yılı Ağustos ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’ne atandı.

2011-2019 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.

UKOME sekreterya hizmetleri, İstanbul Geneli Trafik Düzenleme ve İlçe Trafik Sirkülasyon projeleri, İstanbul Yol ağının tespiti analizi ve güncelleme çalışmalarını yürüttü. 

İstanbul Bisiklet Master Planı ve Bisiklet Eylem Planını hazırlatarak, bu kapsamda İstanbul Genelinde 500 Km bisiklet yolu Uygulama projelerini tamamladı.

23.06.2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile atandığı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığı görevine halen devam etmektedir.

 

Mükremin Kara, evli ve üç çocuk babasıdır.